
Bli kjent med druen Pinot Noir
Dette er en artikkel i serien «Bli kjent med …» der vi presenterer druer, vinstiler og andre tema som kan hjelpe nye vinelskere som ønsker å lære mer om vin. Artikler i serien samler vi på denne siden.
Viner som er laget av Pinot Noir er kanskje den mest populære rødvinen blant vinkjennere for tiden, og det er Bourgogne (eller Burgund) som er den store stjerna! Sammen med de hvite vinene fra Bourgogne (som er laget av Chardonnay) er det disse vinene som trekker folk ut i teltkø foran vinmonopol-butikkene hver vinter. Etterspørselen er så stor, og produksjonen så lav at prisene blir kunstig høye for de beste vinene. Jeg har tatt med en fornuftig priset Pinot fra Bourgogne i dag, men det lages flotte viner av denne druen i store deler av verden.
Det er utfordrende å lage gode viner av Pinot Noir. Druen er vanskelig å dyrke. Den triver ikke hvis det blir for varmt, og den knopper tidlig noe som gjør at den er utsatt for vårfrost, og den blir lett utsatt for sykdommer. Dette er også årsak til at viner som er laget av druen ofte er dyrere enn andre viner fra samme området.
Utenom Bourgogne lages det gode viner av Pinot Noir blant annet i USA, Australia, New Zealand og Tyskland (her heter druen Spätburgunder).
Typiske trekk fra Pinot Noir er at den er lys på farge med duft av røde bær og gjerne litt stall. Den har veldig lette tanniner og ganske høy syre. Vinene ligger ofte på eikefat, noe som også påvirker smaken. I varme områder får den litt syltetøyaktig frukt. Pinot Noir er forresten sammen med Chardonnay de viktigste druene i Champagne.
Roche de Bellene Bourgogne Pinot Noir Vieilles Vignes 2022

Produsent: Maison Roche de Bellene
Område: Frankrike, Bourgogne
Druer: Pinot Noir 100%
Pris: 239,90-
Dette er en forholdsvis enkel Pinot fra Burgund/Bourgogne, men til og med de enkle vinene i dette området begynner å bli dyre. Når det er sagt er dette en god vin selv om den ikke er blant de beste. I Bourgogne er det slik at du i de rimligste vinene kan bruke druer fra hele regionen. Videre kan du få en vin fra en spesifikk kommune eller landsby (village), eller en vin fra én enkelt vinmark. Vinmarkene er delt inn i kvalitetsnivå. Det hele er veldig innfløkt, og man må nesten spesialisere seg på Bourgogne for vite hvilke viner som er gode eller ikke.
Lys blålilla med elegant duft av jordbær, kirsebær og urter. Lett fatpreg, god syre og god lengde.
Pflüger Buntsandstein Pinot Noir 2023

Produsent: Weing. Pflüger
Område: Tyskland, Pfalz
Druer: Pinot Noir 100%
Pris: 214,90-
For bare noen få år siden visste jeg knapt at de laget rødvin i Tyskland, men nå har jeg blitt veldig glad i Tyske viner av Pinot Noir (eller Spätburgunder som det heter på tysk). I Tyskland er stilen litt kjøligere enn de fleste andre steder i verden. Det nærmeste er kanskje England, Canada og til en viss grad Oregon. Dette gir litt stramme, syrlige viner med rene dufter av så vidt modnet frukt.
Her er det litt mer syre og veldig ferske røde bær (jordbær, rips, bringebær) og grønne urter. Denne har ikke vært på fat, så smaken av syrlige ferske bær er mer fremtredende.
